ČECHOSLOVÁCI V GULAGU

Výstava Adama Hradilka a Jana Dvořáka věnovaná osudům československých občanů zavlečených do sovětských koncentračních táborů. Autoři zaznamenali desítky rozhovorů s bývalými vězni a shromáždili množství materiálů z archivů NKVD i autentických předmětů lágrového života. Svědectví vězňů, fotografie a artefakty z lágrů tvoří součást unikátní výstavy, kterou Ústav pro studium totalitních režimů pořádá ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

Základní údaje k výstavě
Koncepce výstavy: Adam Hradilek, Jan Dvořák
Texty výstavy: Mečislav Borák (úvodní text), Adam Hradilek, Jan Dvořák
Odborná spolupráce: Jiřina Dvořáková, Zdeněk Vališ
Poděkování: Ivan Zoc, Michal Vynohradnyk, Ludevít Végh
Produkce: Lukáš Jiřička, Michal Hroza
Grafika: Jaroslav Ježek
Anglický překlad: Ian Willoughby, Šimon Daníček
Organizátoři: Ústav pro studium totalitních režimů, Knihovna Václava Havla
Vernisáže výstavy
Stará Aréna, Ostrava, 3. června 2013
Dům národnostních menšin, Praha, 26. dubna 2013
Knihovna Václava Štěcha, Slaný, 5. března 2013
Severočeské muzeum, Liberec, 30. října 2012
Knihovna Václava Havla, Praha, 22. března 2012

Odkaz na stránku o výstavě na ustrcr.cz
ŽIDÉ V GULAGU. ČESKOSLOVENŠTÍ ŽIDÉ V SOVĚTSKÝCH PRACOVNÍCH TÁBORECH V OBDOBÍ II. SVĚTOVÉ VÁLKY

Výstava Židé v gulagu, jež se koná ve spolupráci Knihovny Václava Havla a Ústavu pro studium totalitních režimů, je již druhým projektem autorské dvojice Adama Hradilka a Jana Dvořáka. Navazuje tak na úspěšnou putovní výstavu Čechoslováci v gulagu, která byla poprvé k vidění v březnu 2012 v Knihovně Václava Havla. Na výstavě a doprovodných přednáškách autorů bude představen dosavadní průběh výzkumu založený na rozhovorech s pamětníky a nově objevených dokumentech z archivů NKVD. Na začátku druhé světové války hledaly statisíce uprchlíků z nacisty okupovaných zemí Evropy útočiště v mnoha státech světa a setkávaly se s rozličnou mírou pochopení a otevřenosti ze strany místních vlád. Se specifickým přístupem se uprchlíci setkali v Sovětském svazu. Stovky tisíc běženců, kteří překročili hranice do Sovětského svazu, případně přebývali na území, jež bylo okupováno v průběhu války Sovětským svazem, se často staly oběťmi tamějšího represivního režimu. Po nacistické okupaci zbytku Československa v březnu 1939 uprchly na sovětské území tisíce československých Židů. Útěkem do SSSR se někteří vyhnuli nacistické perzekuci, mnozí z nich však byli zatčeni sovětskou tajnou policií NKVD a odsouzeni za nelegální přechod hranice či „špionáž“ k mnohaletým trestům vězení a stali se otroky nápravně pracovních táborů Gulagu, kde řada z nich zahynula. Výstavu doplňují dokumenty a předměty denní potřeby vězňů gulagu. Vystavené předměty byly nalezeny během expedic do opuštěných táborů na Sibiři, které zorganizovalo občanské sdružení Gulag.cz.

Základní údaje k výstavě
Koncepce výstavy: Adam Hradilek, Jan Dvořák
Texty výstavy: Adam Hradilek, Jan Dvořák
Zdroje fotografií: Státní archivy Užhorodské a Lvovské oblasti, Archiv Národního muzea, Ústav pro studium totalitních režimů, Vojenský historický ústav, soukromé archivy
Produkce: Pavel Švec
Grafika: Jaroslav Ježek
Anglický překlad: Ian Willoughby
Jazyková redakce: Jitka Šmídová, Anna Macourková
Organizátoři: Ústav pro studium totalitních režimů, Knihovna Václava Havla, České centrum Tel Aviv